Pedikúra ortonyxie

Rovnání zarůstajících nehtů

Co způsobuje zarůstání nehtů?

Zarostlý nehet je způsoben tlakem nehtů na kůži na boku nehtu. Delší doba tlaku může způsobit podráždění kůže, otoky, infekce a bolesti. Zarostlé nehty jsou vidět hlavně u velkých prstů v průmyslově vyspělých zemích. Lidé v kulturách, kde lidé málokdy nosí boty.

Příčiny zarostlých nehtů na nohou.

Existuje několik faktorů, které mohou vést k zarostlému nehtu. První z nich je abnormalita měkkých tkání na straně nehtu. Také některé vzácné choroby, ale nejčastější příčina jsou pevné boty. Nevhodně zvolené boty způsobují tlak na měkké tkáně a ty tlačí proti okraji nehtu. Dalším společným faktorem, který může vést k zarůstání nehtů na nohou je nehtová abnormalita. Nesprávné stříhání nehtů na nohou, krátké a zakřivené nehty můžou způsobit, že se hrany za určitých podmínek otočí dovnitř. Vznik je možný také např. plicní nemocí, pokročilým věkem a špatným krevním oběhem v končetinách od zablokovaných krevních cév, dospívání, přítomnost plísně. Dalšími méně častými faktory, které mohou vést k zarůstání nehtů jsou, trauma nehtu, infekce a léky.

Vzhled zarostlých nehtů.

Existují tři fáze zarostlých nehtů na nohou. V první fázi na kůži na obou stranách jsou červené místa bolestivé na dotek. To je způsobeno zánětem nebo podrážděním, ještě nevznikla infekce. Ve druhé fázi je na kůži boule přes okraj nehtu. Z postižené oblasti může prosakovat čirá tekutina nebo hnis. Ve třetí fázi je kůže infikována. Na kůži se tvoří granulační tkáně. Je nashromážděna extra červená tkáň, která snadno krvácí a migruje přes okraj nehtu.

Diagnóza zarostlých nehtů.

Zarostlé nehty na nohou jsou diagnostikovány klinicky podle jejich vzhledu. Je-li hnis přítomen, je možno určit přítomné bakterie, ale není to vždy nutné. Infekce, kterázasahuje do kostní nebo kloubní plochy je nutné vyloučit pomocí rentgenu, ale infekce v takovém rozsahu je vzácná.

Léčba zarostlých nehtů.

Zarostlé nehty jsou léčeny na základě fáze jejich vrůstu. Nehty na prstech v první fázi lze léčit správným zastřihováním, dezinfekcí, podložením, uvolnění pomocí špon(rovnátek), volnou obuví. Symptomy se zlepší po pár dnech, ale je lepší v léčbě pokračovat 2 – 3 týdny. Nehty ve druhé fázi se mohou ústními antibiotiky nebo lokálně antibiotickou mastí. Uzavřené boty a punčochy by neměly být nošeny po dobu nejméně jednoho týdne. Klient by neměl provádět závodně ani rekreačněsporty. Pokud je nehet obzvláště bolestivý, může být nutné část nehtu odstranit. To se provádí v ordinaci pomocí lokální anestezie. Nehty ve třetí fázi je často nutnočástečně nebo úplně odstranit nehet (plastika nehtu). Pro chronické případy zarůstajících nehtů může být nehtové lůžko odstraněno.

Zarostlý nehet na nohou u diabetiků.

Lidé s diabetesem musí věnovat velkou pozornost nohám. U diabetiků se může rozvíjet periferní neuropatie a volný pocit v nohou. Jsou také náchylní ke vzniku neobvyklé infekce z důvodu změn v jejich imunitním systému. Proto by lidé s diabetesem měly oznámit jakékoli zarudnutí kolem nohou svému lékaři i když ještě nemají bolesti.

Nehtová rovnátka (spony) plastová

Spony rozšiřují oblast ošetřování u zarostlých nehtů. Jsou vhodné k okamžitému použití u vysoce citlivého, bolestivého, hnisajícího a zarůstajícího bočního nehtu. Jsou vyrobeny z umělé hmoty ve tvaru listové pružiny a celou plochou se lepí na nehet. Tato nová metoda výrazně pomáhá klientům.

Nejprve ošetřím nehet, odstraním překážky v nehtovém valu, ostrý hrot nehtu, vysoký nehet snížím zbroušením. Pomocí frézek mohu ošetřit místa na nehtu, kam není možné se jinými pedikérskými nástroji dostat. Již toto samotné ošetření často způsobí velkou úlevu trpícímu klientovi. Poté nehet obrousím, aby se povrch zdrsnil a odmastím. Přiměřím na nehet sponu, upravím její délku, pomocí aplikátoru ji speciálním lepidlem přilepím na nehet a pak ještě speciálním gelem pomocí LED svítilny pevně zafixuji.

Kontrola odrůstání, úprava a ošetření nehtu se provádí nejlépe 1x za měsíc. Pokud tato spona odroste a nehet není ještě zdravý,musí se nalepit spona nová, použitá nelze nalepit opakovaně. Ošetření má několik výhod: je většinou nebolestivé, netrvá dlouho a nehet se aktivně léčí, postupně se narovnává. Pokud je současně přítomna plíseň nehtu (onychomykóza), musí se léčit také.

celokovové nehtové rovnátko – 3TO spona

Kovové rovnátko lze použít v případě, že se podaří okraje nehtu zpřístupnit tak, aby šla spona nasunout. Výhoda tohoto systému je však veliká: spona lépe drží, aktivněji zvedá nehet, tím dochází k narovnání i úlevě od bolesti rychleji, spona se nemusí po odrostu dělat nová, ale pouze se posune. Pokud se z nehtu uvolní a klient ji přinese, lze na nehet znovu nasadit, což znamená nespornou finanční výhodu proti sponě plastové.

Podle stavu nehtu na počátku léčby vydrží kovová spona půl roku až rok. Pak se musí vyrobit nová. Toto se děje ze speciálních drátů průměru 0,4 nebo 0,5 mm speciální sadou kleští.

Nejprve provedu diagnostiku nehtu a potíží, potom upravím přístrojem nehet, precizně ošetřím nehtový val a okraje nehtů. Vyrobím silikonový otisk. Klient odchází domů.

Zhotovím sádrový odlitek a na něm pomocí čtyř různých kleští štípáním a ohýbáním vyrobím sponu. Při další návštěvě nejprve zdrsním povrch nehtu frézkou, odmastím ho, nasunu sponu, upravím okraj, provedu aktivaci spony. Podél tvaru omega nanesu gel a LED svítilnou provedu zafixování.

Nehtová rovnátka kombinovaná (plast + drátek) Podofix, CombiPed

ktivní nalepovací spona se přizpůsobí tvaru nehtu a bez tahu se nalepí na nehet. Následně se vestavěným drátem utáhne. Tím se okraje nehtu zvednou a ulehčí se nehtovému valu. Vše je naprosto bezbolestné!

Výhody

  • podpora přirozeného růstu nehtu
  • okamžitý účinek a dlouhodobý výsledek
  • nevadí při sportu, při práci, při chůzi
  • bezbolestná alternativa k operaci

Doporučuji pro

  • zarostlé nehty
  • srolované nehty
  • zdeformované nehty
  • kosmetické korektury