PEDIKÚRA

Provádím přístrojovou pedikúru a nemohu si ji vynachválit. Je vhodná pro všechny, jak zdravé, tak nemocné klienty diabetem, lupénkářů, lidí s vysokovým krevním tlakem, po operací kloubů, nemocných rakovinou… Klasická pedikúra jim přináší některá rizika… pořezaní, přenosu plísní…. Každý den se s tímto problémem setkávám.

Přístrojová pedikúra, někdy také nazývána suchou pedikúrou má úžasné možnosti zpracování nehtů. Pomocí frézek, lze velmi dobře snížit nebo upravit vysoké, deformované nehtové ploténky, vybrousit zarůstající nehet, odstranit a očistit nehty postižené onychomykózou, což klasická pedikúra neumožňuje. Pokud jste odborník na pravém místě, dokážete touto metodou pracovat s milimetrovou přesností. Přístrojovou pedikúrou je ošetřená kůže hedvábná bez viditelných přechodů. Připadá mi, že časový odstup návštěvy pedikúry se prodlužuje a klienti tudíž v konečné fázi i ušetří.

Značnou pozornost je potřeba věnovat prohlídce plosek nohou a nehtových plotének. Kontrolujeme zda nejsou napadené plísní a proto by odbornou pedikúru měl navštívit kažký, alespoň 1x ročně preventivně, aby předešel možným vznikajícím problémům.

Pedikúru navštěvují nejenom ženy, ale i muži. Patří k běžným hygienických návykům.

Všeobecně je známo, že nejvíce je možné přenášet onychomykózu na plovárnách, v lázních a na klasických pedikúrách, ale neházela bych je do jednoho pytle. Je potřeba dodržet přísnou hygienu, tedy nejen vaničku pořádně dezinfikovat . Dodržet expirační dobu a volit přípravek s virucidním účinkem. Přípravky pravidelně střídat tak, aby nedocházelo ke vzniku rezistencí mikroorganismů a alergií. Pak toto riziko nehrozí.

Doporučení diabetikům při prevenci syndromu diabetické nohy a zásady pro preventivní obuv.

1. Noste boty dobře padnoucí, kožené, s dostatkem prostoru pro prsty (vpředu dostatečně široké), bez pásků (způsobují puchýře), uzavřené (aby se do boty nedostal písek, kamínky) – i domácí obuv, nejlépe šněrovací (zpevnění nohy, kotníku), s tuhou podrážkou (snižuje tlak na plosku nohy), bez vysokého podpatku, přední okraj boty aby byl rovný (nikdy úzká špička!), s vhodnou pružnou vložkou, nejlépe protismykovou. Obuv pro diabetiky lze zakoupit ve zdravotnických potřebách, u diabetiků s neuropatií je částečně hrazena pojišťovnami, předpis vystaví diabetolog na požádání. Před obutím vždy boty zkontrolujte, zda v nich není předmět, vyklepejte je! Nechoďte bosi! Ani doma.

2. Nenoste obuv naboso, používejte bezešvé bavlněné ponožky pro diabetiky, (prevence otlaků, puchýřů), bez stahujících gumiček (aby mohla cirkulovat krev). Denně nohy prohlížejte, zda na nich nejsou změny barvy kůže a nehtů, otlaky, puchýře, modřiny, mozoly, zranění, praskliny. Pokud na ně nevidíte, použijte zrcátko nebo požádejte rodinného příslušníka. Při návštěvě lékaře si zouvejte boty, ukažte je lékaři (diabetologovi, praktickému). Nekuřte (kouřením se zhorší stav cév).

3. Každý den umývejte nohy vlažnou vodou, teplota vody nemá přesáhnout 37°C, nohy každý večer ošetřete krémem, pěnou určenou na nohy, určené diabetikům (Indulona je krém na ruce), krém nevtírejte mezi prsty (riziko plísní). Po každé koupeli vytírejte prostory mezi prsty do sucha (prevence plísní, trhlin). Používejte antimykotické spreje do bot. Nevystavujte nohy horku a mrazu.

4. Navštěvujte pravidelně odbornou pedikúru (nejlépe přístrojovou), doma nohy ošetřujte opatrně pemzou nasucho, nikdy do růžova, spíše méně a častěji, než občas a radikálně. Nepoužívejte k úpravě nehtů kleště, nůžky, raději pilník (nebezpečí poranění ostrými předměty). Nehty zapilujte do rovna, nikdy do obloučku (nebezpečí zarůstání). Pokud na nehty dobře nevidíte, nechte úpravu na pedikérce. Navštivte vždy lékaře, máte-li: oteklé nohy, změnu barvy kůže nebo nehtů, puchýře, praskliny, poranění nebo vředy, pedikúru – máte-li zatvrdlou kůži na nohou.

5. Nepoužívejte náplasti na kuří oka (obsahují kyselinu, která může leptat okolní tkáň!), vyhledejte medicinální pedikúru. Důležitá je přiměřená pohybová aktivita, cviky pro zdravou nohu. Myslete na to, že máte nohy sníženě citlivé na teplo, tlak a bolest a chraňte se před poraněními.